Djurgården tackar spelare och funktionärer!

Arbetet är i full gång inför den kommande säsongen och nu gör Djurgården Basket sin största satsning sedan klubben grundades. Det har gått väldigt fort och ibland glömmer man nämna alla som har gjort den här resan tillsammans med oss. Då menar jag inte bara styrelsen och våra kära sponsorer utan främst våra spelare, ledare och funktionärer som ställt upp i vått och torrt och gjort den här resan möjlig.

Vad gäller dagens trupp så är flera av spelarna från första och andra säsongen inte med längre men dom kommer alltid att vara en del av Djurgårdens historia och ha en speciell plats i våra hjärtan. Klubben tackar för er insats och önskar er lycka till i framtiden.

Nedan följer en lista på våra spelare från första och andra säsongen.

Första säsongen: (divission 2 och kval till Basketettan)

Jon Jonsson (kapten), Dragoljub Kiki Kitanovic, Dragan Damjanovic, Yasin Merzoug, Jimmy Lundin, Niklas Nilsson, Erik Andersson, Minos Batsos, Kassim Nagwere, Mohamed Ibrahim, Helge Drebold, Joel Porscke, Nils Hedström.Tränare Stefan Bergman

   

Andra säsongen: (Basketettan och Superettan)

 Mannos Nakos (kapten), Dragoljub Kiki Kitanovic, Joseph Taylor, Brandon Barton, Dragan Damjanovic, Jimmy Lundin, Erik Andersson, Oladapo Ayuba, Joel Pörscke, Andre Benediktsson, Diego Gonzales, Mohamed Ibrahim, Jonas Ehlde. Tränare Stefan Bergman och assisterande Frank Afzelius

   

Funktionärer:

Ingen match kan spelas utan våra funktionärer. Detta tänker man oftast inte på när man ser på våra matcher. Det krävs minimum 6-7 kunniga personer som sitter i sekretariatet och sköter det tekniska, sedan ska man ha en person som filmar varje match och laddar upp den på förbundets server. En speaker krävs vid varje match och helst ska man ha ett funktionerande fik. Någon måste jobba i kassan, vara DJ osv. Det finns mycket jobb kring en match och dessa hjältar ställer upp gratis vid varje tillfälle.

Ni ska ha ett stort tack och veta att Djurgården uppskattar ert arbete!

Ivan Zivic, Mihailo Milonjic, Mimi Lundin, Ilija Kolundzija, Nemanja Zivic, Gordana Popov, Dragan Zivkovic, Radovan Milonjic, Darko Djukic, Alan Zeljic, Slobodan Jekic, Miodrag Radovanovic, Nemanja Popov och Michell Andersson